Чи є у фітнесу вікові обмеження? Вчені, які вивчають питання довголіття, впевнені, що немає, і є безліч інших доказів. Зберігаючи активність, можна поліпшити здоров’я, уникнути травм і навіть домогтися омолодження.

  • Почати можна завжди

Немає такої вікової позначки, коли підвищувати свою фізичну активність – пізно: це підтверджує довгострокове дослідження шведських вчених, які протягом 35 років (!) спостерігали, як рух впливає на здоров’я і тривалість життя понад 2000 учасників експерименту.

Перші виміри їх показників здоров’я зробили в 50-річному віці. Потім вчені фіксували дані учасників для порівняння з вихідними у віці 60, 70, 77 і 82 років. В результаті їм вдалося розрахувати, що смертність в групі чоловіків, які були найбільш активні протягом цих 35 років, виявилася на 32% нижче, ніж у найменш рухомих людей в даному дослідженні. З ними ж порівняли рівень смертності в групі тих чоловіків, які теж були активні, але помірно, на середньому рівні. Відсоток був нижче і становив 13, що, однак, все одно показує: тренуватися трохи все-таки краще, ніж не рухатися взагалі.

Примітно те, що тривалість життя вдалося збільшити тим людям, які до 50 років мало рухалися і більше активності в свої будні додали вже після. Правда, є нюанс: такий ефект отримав лише той, хто ввів в своє життя нову звичку надовго, – він проявляється через мінімум п’ять років регулярної активності. Це вагомий привід починати заняття якомога раніше з точки зору віку і, почавши, не зупинятися.

Інше дослідження – від вчених з Уорікського університету (США) – показало, що міняти свій спосіб життя в старшому віці можна не тільки «для профілактики», а й з конкретною метою. Мова в ньому йде про позбавлення від надмірної ваги. З’ясувалося, що люди у віці від 60 до 78 років рівно з тим же успіхом скидають зайві кілограми, що і люди молодше 60-ти, якщо скоригувати харчування, збільшити активність і додати психологічну підтримку. І в тому, і в іншому випадку такі зміни дозволили людям зменшити вагу тіла в середньому на 7%.

  • Комплексний вплив

Від віку це не залежить: фітнес, хто б ним не займався, приносить користь різним системам організму і тому в цілому має оздоровлюючий ефект. Однак для старшого покоління така дія особливо важливо, адже тренування допомагають не тільки зберігати рухливість (що необхідно для незалежного життя без потреби в сторонньої допомоги), але і не допустити серйозних захворювань – або пом’якшити їх наслідки.

Австралійські вчені з’ясували , що у найбільш активних людей старше 50 років ризик зіткнутися з інсультом , стенокардією, діабетом і раком в два рази менше, ніж у тих, хто не включає в своє життя фізичні навантаження. Яка ступінь активності потрібна для цього? Кращі показники, за даними вчених, у тих людей, які рухаються в обсязі 5000 метаболічних хвилин (MET) в тиждень – це одиниця, що відображає споживання кисню на кілограм маси в хвилину (мл / кг х хв). ВООЗ рекомендує не менше 600 MET активності в тиждень; це приблизно дорівнює 150 хвилинам бадьорою ходьби або 75 хвилинам бігу. Таким чином, в старшому віці варто як мінімум багато ходити, а краще – підключати до цього тренування.

  • Користь – і для ментального здоров’я

Заняття фітнесом вже в молодому віці стають профілактикою нейродегератівних захворювань – тих, що викликані загибеллю нервових клітин; часто це відбувається в процесі вікових змін. Поліпшення пам’яті, підвищення уваги і контролю – вчені з’ясували , що ці та інші аспекти «операційної» діяльності мозку можна підтримати завдяки фітнесу в тому числі, з огляду на, що фізична активність – це створення нових нейронних зв’язків, збагачення тканин головного мозку киснем і не тільки. Активність допомагає і в разі з важкими психічними станами, такими як депресія.

З питанням, скільки саме потрібно тренуватися старшому поколінню, щоб випробувати на собі всі ці позитивні ефекти від занять, вчені теж розібралися. У Канзаському центрі хвороби Альцгеймера вони працювали з людьми у віці від 65 років без будь-яких вікових когнітивних відхилень. Дослідники спостерігали за тим, який ефект буде в трьох групах, які тренувалися по різному розкладом: перші – 150 хвилин в тиждень (ця цифра дорівнює загальній рекомендації для даного віку), другі – 75 хвилин в тиждень, треті – 225 хвилин. Кращий результат був у тих, хто тренувався найбільше. Однак позитивна динаміка була у всіх: особливо покращився візуально-просторове сприйняття, а також здатність до концентрації. Однак ще важливіше, ніж тривалість тренувань, виявилася їх інтенсивність. За словами вчених, займатися потрібно в міру своїх сил, але з елементом подолання, виводячи себе на більш високий рівень фізичного розвитку.

  • Час назад

У вчених є докази того, що регулярні тренування можуть не тільки відстрочити старіння організму, але і запобігти деякі процеси – після того, як вони були запущені. Зокрема, це стосується здоров’я кровоносних судин. Вчені з Університету Британської Колумбії (Канада) з’ясували, що в старшому віці всього за три місяці регулярних занять (три рази в тиждень) з акцентом на аеробне навантаження можна вимірюється зменшити жорсткість артерій. Примітно, що учасникам цьогодослідження було близько 70 років. Результат безпосередньо позначається на здоров’я організму, адже саме від стану судин залежить постачання тканин киснем.

Інша група вчених близько 20 років тому дала зрозуміти , що починати тренування краще як якомога раніше. У 66-річному віці у тих, хто по життю був дуже активний і займався велоспортом, бігом на довгі дистанції або об’єднував все це в тріатлоні, судини функціонували так само, як і у 27-річних атлетів.

  • Боятися нема чого: фітнес вбереже від травм

Перешкодою для занять фітнесом в зрілому віці може бути страх, що від таких тренувань буде більше шкоди, ніж користі. Багато хто боїться, що фітнес може викликати або посилити больові відчуття при наявних захворюваннях, а будь-який необережний рух – привести до травми. Вчені – за те, щоб цим страхам не піддаватися, враховуючи, як сильно активність підвищує якість життя у старшого покоління.

По-перше, його представникам доступні програми і напрямки, в яких ризики – мінімальні: скандинавська ходьба, йога, тай-чи, аквааеробіка, soft fitness і багато іншого. По-друге, правильно підібрана навантаження, навпаки, допомагає зміцнити м’язи і уникнути «випадковостей» – травматичних падінь. А ще – полегшити больовий синдром, наприклад, при артриті. Дослідження вчених з Медичної школи ім. Файнберга (Північно-Західний університет, Іллінойс, США) показало, що всього лише 45 хвилин фізичної активності на тиждень дозволяють людям старшого віку з артритом зберігати рухливість і хороше самопочуття. Сама активність повинна бути середнього рівня – такий, як швидка ходьба. У цьому випадку можливість поліпшити стан здоров’я – на 80% вище, ніж при низкоинтенсивной активності менше 45 хвилин в тиждень. Інше дослідження показало , що регулярні навантаження (швидка ходьба, біг) знижують больовий синдром на 25% у представників старшого покоління. До такого висновку вони прийшли, спостерігаючи за піддослідними у віці старше 60-ти протягом 14 років.

Поделиться
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter