Для тих, хто одужує від COVID-19, повернення до «нормального життя» може бути проблемою. Необхідно розуміти, які звички з колишнього способу життя є небезпечними для здоров’я після захворювання. Одна з ключових проблем – що робити зі звичними для багатьох тренуваннями.

Хоча ми сприймаємо COVID-19 як респіраторне захворювання, воно може пошкодити і інші органи, негативно вплинути на механізми згортання крові в організмі і викликати затяжний системне запалення. Обстеження пацієнтів, що видужали від COVID-19, виявляє пошкодження легенів, серця і нирок, а також небезпечні рівні утворення тромбів.

Ті, хто переніс це захворювання, повідомляють про біль, що триває, задишку і постійну втому. Деякі люди відчувають серцеву аритмію, а деякі – епізодичне підвищення тиску. Крім цього нерідкі триваючі епізоди депресії і тривоги.

Інститут спортивної медицини Госпіталю спеціальної хірургії в Нью-Йорку (Metzl, J.D., McElheny, K., Robinson, J.N. et al. Considerations for Return to Exercise Following Mild-to-Moderate COVID-19 in the Recreational Athlete. HSS Jrnl 16, 102–107 (2020) недавно опублікував набір рекомендацій по поверненню до тренувань після перенесеної коронавирусной інфекції – від легкої до помірного ступеня тяжкості. У них викладено ряд рекомендацій як для людей, які зазнали широкий спектр симптомів – від скелетно-м’язових до шлунково-кишкових, так і для тих, хто перехворів безсимптомно.

В цілому вчені вже тривалий час закликають людей бути активними і рекомендують не кидати тренування, вірячи в вправи і рух в цілому – лікування за допомогою тренувань має під собою міцну доказову базу. Але якщо ми візьмемо конкретно Коронавірусну хворобу, то побачимо безліч «червоних прапорців», що відрізняють це захворювання від інших. Автори рекомендацій по тренуваннях і COVID-19 підкреслюють, що положення, представлені в статті, не висічені на камені: у міру появи нової інформації про вірус і його вплив на нас ці рекомендації по поверненню до фізичної активності повинні і будуть коригуватися і доповнюватися.

Що в рекомендаціях?

Вони стосуються шести ключових областей. Для людей з наявними захворюваннями крові автори рекомендують починати фізичну активність з вправ низької інтенсивності, мінімізуючи сидячий спосіб життя, – це знизить ризик утворення тромбів і закупорки кровоносних судин.

Тим, у кого були симптоми лише з боку системи дихання, наприклад пневмонія, рекомендується відпочивати принаймні тиждень після повного зникнення симптомів – і лише після цього дуже повільно і поступово повертатися до фізичної активності з упором на відстеження свого дихання (задишка, швидка стомлюваність) .

Людям, у яких були симптоми з боку серцево-судинної системи, рекомендується відпочивати протягом 2-3 тижнів до їх повного зникнення, а тим, у кого є запалення серця, слід почекати від 3 до 6 місяців до повернення до дуже легких тренувань.

Тим, хто переніс COVID-19 з проблемами шлунково-кишкового тракту, наприклад блювотою, нудотою, діареєю, втратою апетиту, необхідно стежити за адекватним споживанням рідини і калорій і після остаточного зникнення симптомів поступово переходити до легких тренувань.

Крім того, людям, які мали скелетно-м’язові проблеми (суглобові та м’язові болі), слід також дочекатися зникнення симптомів і поступово повертатися до вправ, перш ніж вони прийдуть до свого звичного тренувального режиму.

Що робити тим, хто перехворів безсимптомно?

Автори рекомендацій радять їм також поступово повертатися до тренувань. Якщо не було ніяких відомих симптомів протягом цілого тижня, до фізичної активності слід приступати з 50% від звичайної інтенсивності. Зверніть увагу на свої відчуття: якщо раптом з’являться які-небудь проблеми, не форсуйте повернення в колишній тренувальний графік і робіть тільки ті вправи, з якими можете впоратися.

Чому тренування корисні?

Багато людей – навіть ті, кому не був поставлений діагноз COVID-19, – зазнавали труднощів при виконанні вправ і підтримці фізичної активності під час пандемії. Режим самоізоляції, закриття тренажерних залів і малорухливий спосіб життя сильно обмежували нас від занять спортом.

Для тих, хто перехворів «короною», з’явилася додаткова проблема – як безпечно повернутися до колишніх тренувальним звичкам, не завдаючи при цьому додаткового шкоди своєму здоров’ю.

Є вагомі докази того, що помірне фізичне навантаження викликає розвиток «лікарської» імунної відповіді. Ні для кого не секрет, що регулярні фізичні вправи роблять нас здоровими. Однак зараз, в умовах пандемії, не зайвим буде дотримуватися деяку обережність, особливо якщо вам був поставлений діагноз COVID-19. Варто запам’ятати, що реальної універсальної рекомендації по тому, як швидко і наскільки повно повертатися до колишнього графіка після хвороби, в даний момент немає.

Важливий і той факт, що навіть треновані люди швидко втрачають м’язову силу, тонус і фізичну форму (у разі якщо вони здорові), якщо вони перестають тренуватися хоча б на нетривалий час. При цьому коли тренування поновлюються, потрібно досить довгий час, щоб повернути втрачену форму і пристосуватися до колишнього режиму тренувань.

Повернення до тренувань

Ряд дослідників COVID-19 висловлює заклопотаність впливом вірусу на здоров’я серця. Наприклад, було виявлено, що люди середнього і старшого віку мають високу ймовірність серцевих ускладнень, запалення серця і серцевих аритмій після перенесеної хвороби. Необхідно, щоб люди з цими симптомами спочатку зверталися до кардіолога і свого лікаря, перш ніж переходити до легким і вже тим більше енергійним тренуванням.

Далі – більше, виявилося, що проблема з серцем може виникнути не тільки у літніх людей. Спортивні лікарі рекомендують навіть молодим спортсменам з позитивним результатом тесту на COVID-19 упевнитися у фахівця, що з боку серця не виникло проблем, і вже після цього поступово повертатися до тренувань. Гарне правило, про який слід пам’ятати при переході в тренувальний режим після довгої перерви, – приходити до колишньої фізичній формі слід поступово (щотижня). Почніть робити лише невеликий відсоток навантаження від звичної вам. Приблизно через чотири тижні, поступово збільшуючи навантаження, ви дійдете до необхідних 100%. Універсальна рекомендація: перш ніж займатися будь-якою спортивною діяльністю, проконсультуйтеся з лікарем. Це допоможе вам у розробці індивідуального плану і захистить здоров’я. Як тільки ви це зробите, можна повільно приступати до тренувань і в кінцевому підсумку збільшити їх інтенсивність і тривалість до звичної.

Замість висновку

Список рекомендацій для повернення до тренувань після коронавирусної інфекції від легкого до помірного ступеня тяжкості поширюється на всіх – від тих, у кого були проблеми з серцем і шлунково-кишкові симптоми, до людей, що безсимптомно перехворіли.

Загальна рекомендація? Повертайтеся до тренувань повільно, поступово відновлюючи втрачену форму, ні в якому разі не форсуючи процес.

Поделиться
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter